WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi
  • +90 256 633 18 18
  • KapalıKuşadası, 30 ° / Hissedilen: 29°

+90 256 633 18 18

Bölgemizdeki Kültürel ve Doğal Alanlar

  • Anasayfa
  • Bölgemizdeki Kültürel ve Doğal Alanlar

Bölgemizdeki Kültürel ve Doğal Alanlar

Kuşadası

Ünlü tarihçi Heredot, Aydın ili için “Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü” ifadesini kullanmıştır. Gökyüzünün mavisinin Ege Denizi’yle buluştuğu, muhteşem gün batımlarının izlenebileceği ve her türlü aktiviteyi yapabileceğiniz Aydın iline bağlı; Türkiye’de turizmin başladığı ilk yer olan Kuşadası, Ege’nin incisidir.

 Ege’nin İncisi Kuşadası!

Denizi, güneşi, kumu, mavi bayraklı plajları, tarihi, kültürü, milli parkı, kruvaziyer limanı, marinası, Kongre Merkezi, termal tesisleri, yöresel yemekleri, alışveriş imkânları, eğlence hayatı ile Kuşadası, her türlü turizm çeşitlerini ve aktivitelerini bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası, ismini ilçede bulunan Güvercin Ada’dan almaktadır. Kuzeyde Selçuk, Pamucak; güneyde ise Dilek Yarımadası Milli Parkı ile çevrili Kuşadası; Efes, Meryemana, Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi popüler tatil yerlerine olan yakın konumuyla da tercih edilmektedir.

Özellikle yaz aylarında oldukça hareketlenen Kuşadası; kruvaziyer limanı, tarihi ve kültürel alanları, şık mekânların bulunduğu marinası, birbirinden güzel plajları, dünyaca ünlü aquaparkları, 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri, her zevke hitap eden çarşıları, Ege mutfağı ve geleneksel tatları, huzur veren kafeleri, hareketli gece hayatıyla,  insanın içini ısıtan güneşi ve sıcakkanlı insanlarıyla seyahat severlerin akın akın geldiği bir merkeze dönüşmektedir.

Kültürel ve Doğal Alanlar Tanıtım Broşürü

Sürdürülebilirlik; yaşamak için ihtiyacımız olan her şeyi, doğal dengeyi bozmadan gelecek nesillerin faydalanabileceği şekilde alabileceğimiz anlamına gelmektedir. Sürdürülebilir kalkınma kavramı; “gelecek kuşakların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme olanağından ödün vermeksizin bugünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek kalkınma” olarak tanımlanmaktadır Sürdürülebilir Turizm ve kalkınma konusunda sorumluluklarımızın bilincinde ve kararlıyız. Gelecek nesiller için daha iyi bir dünya bırakmaya çalışıyoruz. Kurumsal vizyonumuz, misyonumuz, değerlerimiz ve politikalarımız bu sorumluluklarımızı yerine getirirken biz yön vermektedir.

AYDIN ÖLMEZ ÇİÇEĞİ (HelichrysumHeywoodianum)

Aydın Ölmez Çiçeği olarak bilinen türün ülkemizdeki yayılışı yalnız Kuşadası’dır ve buraya özgü endemik bir türdür. Denize bakan kireç taşından oluşan topraklarda yayılış gösterir. Çok yıllık otsu bir tür olup çiçeklenme zamanı Nisan-Mayıs aylarıdır. Ayrıca önemli tıbbi bitkilerdendir.

İngiliz botanikçi Davis tarafından, 1960’lı yıllarda Samson Dağları’nda tespit edilen ve Kirazlı Dağları’nda son bireyleri kalan Aydın Ölmez Çiçeğinden, dünyada sadece 11 tane kalmıştır.

KUŞADASI TÜLLÜŞAHI (RhaponticoidesMykalea)

Bilim dünyasına Kuşadası’ndan tanıtılmıştır ve adını Dilek Yarımadası’nda bulunan Samson Dağı’ndan (eski adıyla Mykale) almaktadır. IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği ) göre (CR) kritik düzeyde endemik bir bitkidir. Yöresel olarak Aydın Gaşağı, Tüllüşah ve Delice enginar olarak bilinmektedir. Ülkemizde Kuşadası ve Muğla’da yayılışı vardır. Çok yıllık yarı otsu bir türdür. Çiçeklenme zamanı Haziran-Temmuz ayları olup genellikle deniz seviyesinden 300 m ye kadar olan kuru çalılıklar ve kalkerli makilik alanlarında ve yol kenarlarında bulunur.
Peyzaj uygulamalarında kullanılabilir. Bitkinin tıbbi etkileri vardır, bu bitkilerden elde edilen maddelerin kanser çalışmalarında kullanıldığı ifade edilmektedir. Nesli tehlike altında olan bu bitkinin nadir yetiştiği yerlerden biri olan vadi, özellikle doğaseverlerin görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

TANITIM BROŞÜRÜ

NEDEN BİZİ TERCİH ETMELİSİNİZ ?

Ücretsiz Wifi

7/24 Ücretsiz İnternet

Servislerimiz

Oda Servisi, Kat Servisi.

Çevre Dostu Hotel

Hotelimiz Çevreye Duyarlıdır.

Size Özel Seçenekler

Müşterilerimize Özel Odalar.

MÜŞTERİ GÖRÜŞLERİ

  • Arabic Russian French German English Turkish